Spis treści
Zgromadzenie świętego Michała Archanioła często nazywane po prostu michalitami to założona na początku dwudziestego wieku wspólnota, która jednoczy kapłanów i zakonników. Jego założycielem był ksiądz Bronisław Markiewicz zaliczany dziś przez Kościół Katolicki do grona błogosławionych. I choć od powstania wspólnoty michalickiej minęło już wiele dziesięcioleci, jej przesłanie jest nadal tak samo aktualne.
Cele zgromadzenia
Kościół michalitów od samego początku swojego istnienia stawia przede wszystkim na pracę wychowawczą niosącą pomoc zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Zgromadzenie nie ogranicza się przy tym do wsparcia duchowego. W prowadzonych przez nie oratoriach młodzi ludzie mogą liczyć także na pomoc w nauce. Dostają też szansę na zwierzenie się ze swoich problemów i odkrywają, że żaden z nich nie jest tak skomplikowany, aby nie dało się go rozwiązać. Michalici walczą też aktywnie z ubóstwem materialnym wspierając swoich podopiecznych posiłkami. Ich praca duszpasterska nie ogranicza się zresztą do miejsc, w których dzieci i młodzież przebywają na co dzień. Zgromadzenie jest też znane z kolonii i obozów, w czasie których wypoczynek ciała idzie w parze z pracą nad duchem.
Kościół michalitów na warszawskim Bemowie
Osoby, które chcą przekonać się, jak wygląda praca zgromadzenia w praktyce, powinny wybrać się na warszawskie Bemowo. To właśnie tam znajduje się „kościół na płycie” pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów – warszawska siedziba michalitów i centrum podejmowanych przez nich działań. Kościół – podobnie jak całe zgromadzenie – jest wyjątkowy i nastawiony na ewangelizację najmłodszych i najbardziej zagubionych. Przy kościele, już od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, mieści się Ośrodek Wychowawczo-Profilaktyczny Michael, w którym prowadzone są różnorodne zajęcia. Dzieci od lat sześciu mogą liczyć na to, z czego są znani michalici – wsparcie w nauce, pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, a przede wszystkim – na doskonałą zabawę na świeżym powietrzu. Na terenie bemowskiej parafii znajduje się nie tylko systematycznie rozwijana siłownia, ale również ściana wspinaczkowa. Ta budzi szczególnie duże zainteresowanie wśród młodzieży. Na zajęciach sportowych, w czasie których można się na nią wspinać, pojawiają się zresztą także osoby dorosłe. Gdy ośrodek był powoływany do życia, miał być wykorzystywany przede wszystkim jako miejsce wsparcia dla młodych ludzi ze środowisk zagrożonych przez alkoholizm. Szybko okazało się jednak, że zapotrzebowanie na jego wsparcie jest znacznie większe. Michalici wzięli więc na swoje barki nowe wyzwanie i próbują wywiązać się z niego już od ponad dwudziestu lat.
Nowoczesne spojrzenie na ewangelizację
Michalici, którym od pierwszych dni istnienia zgromadzenia przyświeca hasło „Któż jak nie Bóg” to jedna z tych wspólnot, które nie boją się mówienia o Bogu i wierze z wykorzystaniem nowoczesnych środków komunikacji. To właśnie dlatego warszawski kościół michalitów notuje tak duże sukcesy. Zarówno młodsi, jak in starsi parafianie mogą liczyć nie tylko na to, co wiąże się ze standardową posługą kapłańską. W michalitach znajdują też mądrych doradców, którzy są w stanie wspólnie z nimi szukać rozwiązania problemów współczesności.