Spis treści
Różaniec został ułożony przez zakonnika, dominikanina, co do którego imienia, historycy nie są zgodni – Alamus a la Roche, a może Alain Rupensis? Był on XV wiecznym mnichem, który kładł silny nacisk na zbawienną siłę modlitwy, zwłaszcza tej wielokrotnie powtarzanej.
Na wzór benedyktyńskiego psałterza, gdzie odmawiano 150 psalmów lub określoną ilość Ojcze nasz w intencji Kościoła i zmarłych współbraci, dominikanin ustalił 150 modlitw Zdrowaś Maryjo. Może dla zmniejszenia znużenia podczas odmawiania, a może, by jednocześnie oddawać się Bogu, poprzedzielał je modlitwą Ojcze nasz. Potem także podzielił różaniec na trzy części ogólne, uwzględniając w każdej z nich 5 tajemnic z życia Jezusa i Matki Bożej. Alamus a la Roche zaangażował się również w propagowanie utworzonej przez siebie modlitwy, powołując pierwsze w świecie bractwo różańcowe.
Oczywiście modlitwa przez wieki ewaluowała. Z początku nazywana Psałterzem Najświętszej Maryi Panny, zostaje później nazwana Różańcem Maryjnym. Potem do modlitw zostaje dodany rytuał początkowy składający się z wyznania wiary i modlitw w intencji wiary, nadziei i miłości. Jeszcze wiek później, każda dziesiątka dostaje zakończenie w postaci modlitwy Chwała Ojcu.
Różaniec jako symbol
Mimo różnych kolei losu, modlitwa przetrwała do dzisiaj, jako jedna z ważniejszych w Kościele katolickim. Stała się symbolem pokoju, zaufania Bogu i jednocześnie błaganiem do Matki Bożej o wsparcie, zarówno w czasie życia, jak i po śmierci. W przeszłości, jak i współcześnie chrześcijanie odmawiają ją często jako swoisty manifest swojej wiary, czy w momentach zawirowań politycznych, kiedy uznają. że po ludzku już nic nie mogą zdziałać, by obronić ojczyznę.
Polacy szczególnie umiłowali Różaniec święty. Powierzają w nim swoje dzieci, naród, całe rodziny. Ustanowiono także październik, miesiącem Różańca świętego, kiedy to szczególnie ta modlitwa jest w naszym kraju rozpowszechniana i odmawiana. Właściwie, stała się dla naszego narodu symbolem oddania, pokory i umiłowania Maryi.
Kościół na Bemowie
Michalici na warszawskim Bemowie, także prowadzą wspólnoty skupiające się wokół różańca. Jedna, gromadzi dzieci i młodzież, a druga skupia wokół siebie osoby dorosłe. Obie wspólnoty przyjęły nazwę żywego różańca, bo każdy z jej członków codziennie odmawia jedną dziesiątkę, tak, by wspólnie tworzyć całość. Wymiana tajemnic odbywa się co miesiąc na wspólnym spotkaniu, by jeszcze bardziej pokazać modlącym się, że tworzą jakby jeden modlitewny organizm.
Żywy różaniec dzieci
Żywy różaniec dzieci, powstały w 1999 roku, po przybyciu do kościoła na Bemowie figury Matki Bożej Fatimskiej, podjął się modlitwy w intencji grzeszników, o ich nawrócenie. Dzieci spotykają się w pierwsze piątki miesiąca po Mszy św o godz 16.30. Jest wtedy czas na wspólną modlitwę, integrację i wymianę tajemnic.
Żywy różaniec dorosłych
Żywy różaniec dorosłych skupił się na modlitwie w intencji rodzin zamieszkujących parafię, ojczyznę i świat. Każdego dnia 50 Róż Różańcowych uczestniczy w modlitwie w swoich domach, tak, by wspólnie utworzyć krąg Różańca świętego.
Dorośli gromadzą się w kościele na Bemowie w pierwsze soboty miesiąca o godzinie 19. Spotkanie jest poprzedzone adoracją Najświętszego Sakramentu, wspólną modlitwą różańcową i odmówieniem litanii do Najświętszej Maryi Panny. Następnie wszyscy wierni uczestniczą w Mszy świętej i Apelu Jasnogórskim, a potem symbolicznie wymieniają dziesiątkami Różańca św. Trzeba pamiętać, że modlitwa odmawiana samodzielnie ma swoją wartość i przynosi korzyści duchowe, ale ta w której zobowiązanie jest trwałe i zanosimy ją wspólnie, nabiera szczególnej mocy wypraszania łask u Boga przez Maryję. Poza tym, pokazuje dzieciom i dorosłym, że Kościół to wspólnota, że warto działać razem i wzajemnie się wspierać w dążeniu do doskonałości. Michalici na Bemowie zapraszają wszystkie osoby chcące dołączyć do Róż Różańcowych. Nie ma znaczenia ani wiek, ani dzień w jakim osoba chce przyłączyć się do wspólnej modlitwy.Kościół bemowo skupia wokół siebie wiernych już od wielu lat.
.