Spis treści
Bierzmowanie to jeden z siedmiu sakramentów w Kościele katolickim, ale również prawosławnym i anglikańskim. Jest on umocnieniem swojej wiary oraz jej obroną przed Duchem Świętym, którym zostaje się obdarzonym. Jednoczy bierzmowaną osobę z Jezusem Chrystusem i podtrzymuje wiarę w Boga. Rytuał powoduje, że staje się pełnoprawnym, odpowiedzialnym członkiem Kościoła.
Sakrament bierzmowania — co daje wierzącemu?
Sakremaent bierzmowania – co daje? Sakrament bierzmowania pełni rolę dopełnienia Chrztu Świętego. Oba rytuały są ze sobą ściśle powiązane. Dzięki bierzmowaniu otrzymuje się namaszczenie oraz znamię od Ducha Świętego. Sakrament został ustanowiony przez Jezusa podczas zesłania Ducha Świętego na Apostołów w trakcie modlitwy w wieczerniku. Bierzmowanie może być udzielane tylko raz w życiu. Sakrament przyjmuje się, będąc już w świadomym wieku i samodzielnie decyduje się o nawiązaniu głębszej więzi z Panem Bogiem oraz katolicką społecznością.
Dlaczego wybieramy imiona podczas bierzmowania?
Podczas sakramentu bierzmowania należy wybrać imię, wiąże się ono z wyborem swojego patrona. Tradycja ta pochodzi z samej Biblii. Opisuje ona Jezusa, który nadawał nowe imiona swoim uczniom. Wybór imienia jest ważnym elementem, ponieważ nie może być ono przypadkowe. W tym celu należy zapoznać się z listą świętych i poznać ich historię. Każdy z nich komuś lub czemuś patronuje. Warto, aby wybrany patron stał się wzorem do naśladowania i prawdziwą inspiracją. Decyzja ta nie powinna być kierowana pięknym brzmieniem imienia, a historią życiową osoby, która je nosiła.
Dodatkowo dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad swoimi cechami charakteru i na ich podstawie dobrać odpowiednie imię. Osoba, która uwielbia naturę oraz zwierzęta może rozpatrzyć imię świętego Franciszka z Asyżu. Oto lista najpopularniejszych imion nadawanych podczas bierzmowania:
- Agata – patronka sztuki, artystów, kominiarzy oraz pielęgniarek
- Anna – patronka matek, gospodyń domowych, wdów i stolarzy
- Barbara – patronka górników, dobrej śmierci
- Filomena – patronka wszystkich zdających egzaminy
- Franciszka – patronka emigrantów
- Gertruda – patronka podróżników oraz pielgrzymów
- Kinga – patronka górników w kopalni soli
- Adrian – patron strażników więziennych
- Błażej – patron lekarzy
- Dominik – patron farmaceutów
- Franciszek – patron pisarzy
- Ignacy – patron dzieci
- Grzegorz – patron uczniów, studentów
- Rafał – patron lekarzy oraz pielęgniarzy
Jak przebiega sakrament bierzmowania?
Bierzmowanie rozpoczyna się zaraz po odczytaniu Ewangelii. Następnie proboszcz danej parafii przedstawia biskupowi osoby gotowane do przyjęcia sakramentu. W tym celu stosuje specjalne formułki, które znajdują się w księgach takich jak mszale. Kolejnym etapem jest wyrzeknięcie się szatana oraz wszelkiego grzechu. Oznacza to gotowość do kolejnego kroku pogłębiającego wiarę w Pana Boga. Najważniejszym elementem bierzmowania jest namaszczenie krzyżem świętym. Polega ono na nakreśleniu olejem znaku krzyża na czole kandydata, któremu cały czas towarzyszy świadek i trzyma dłoń na ramieniu bierzmowanego.